1 -) Merkezi uydu sistemi nedir?

Binalarda, dairelerin digital uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak kirliliğini önleyen, tüm kabloların tek noktada toplandığı sistemlere merkezi uydu sistemi denir.

2 -) Hangi uydular kurulur ?

Genel olarak merkezi sistemler 3 çanaklı olarak yapılır. Türksat 4A (42.0E) , Hotbird (13.0E), Eutelsat w3(7.0E) uyduları kurulur. Talebe göre 4. çanakta sisteme ilave edilebilir. Bu çanak Astra 19.2E , Sirius4.8E , Hellasat 39.0E , Nilesat 102 7.0W , Arabsat 26.0E gibi diğer popüler uydulardan seçilir.

Buradaki en önemli nokta ihtiyaca uygun uyduların kurulmalısır. Merkezi sistemin D-smart , Digitürk, TIVIBU ve Filbox ‘a uyumlu olmalısına dikkat edilmelidir.

3 -) Hangi kanallar izlenebilir?

Merkezi uydu sistemine hangi uydular kurulursa o uyduların kanalları izlenebilir. SD , HD ve yeni çıkan UHD 4K binlerce yayın izlemek mümkündür. Receiver yani uydu alıcılarının kalitesi izlenecek kanalların sayısını arttırır.

Örneğin ; SD uydu alıcı olan birisi HD yayınları veya UHD yayınları izleyemez. Tabi HD cihazı olan birisi de UHD yayınları izleyemez. Digital uydu alıcısının kaliteli ,teknolojiye uygunluğu izlenebilir kanal sayısını arttıracaktır.

4 -) Bu yayınlar paralı mıdır?

Hayır, bu yayınları herhangi bir ücret ödemeden izleyebilirsiniz.
Uydudan yayın yapan kanalların çoğunluğu ücretsiz yayınlardır. Uydulardaki şifreli yayınları izlemek isteyenler ise abone olarak bu kanalları izleyebilirler. D-SMART , DIGITURK , TIVIBU ve Filbox aboneleri birçok şifreli kanalı izleyebilir.

5 -) Merkezi uydu sistemi kurmak için binaya ne yapılıyor?

İki , üç veya dört adet uydu anteni binanın çatısına kurulur.Buradan multiswitch ‘e bağlantı yapılır. Multiswitch yani merkezi sistem de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte edilir. Buradan da her daireye kablo çekilir.

6 -) Anten kabloları dairelere nasıl ulaştırılıyor?

Binaların çatılarında yapılan işlemler standart olsa da, sistem merkezinden dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler göstermektedir.

Genelde kablo yolu olarak bina havalandırmaları veya şaft boşlukları kullanılır

Bunların yetersiz kaldığı durumlarda binanın dışına kablo kanalları döşenir. Dairelere inecek olan kablolar bu kablo kanalları sayesinde güneş,yağmur,sıcak,soguk gibi doğa olaylarından etkilenmeden sorunsuz bir biçimde dairenin içine girer.

7-) Ikinci bir TV’de uydu kanallarını izlemek için ne yapmam gerekir?

Ikinci bir oda da uydu yayını almak istiyorsak bunun için de sistem merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.

Dikkat: Merkezi sistemden çekilen bir tane kablo ile 2. bir yerde yayın izlenemez. Kablonun ucuna takılan T konektör diye tabir edilen bir parça ile de kesinlikle 2. oda da yayın izlenemez . Merkezi sistem çıkışının bozulma ihtimali çok yüksektir.

8 -) Daire sisteme katılmakla ne kazanmış olacaktır?

- Türksat , Hotbird , Eutelsat , Astra , Sirius gibi uydulardaki yüzlerce TV kanalını digital görüntü kalitesiyle izleyecektir.
- Hiçbir yayıncı kuruluşa üye olmasına, aidat ödemesine gerek yoktur.
- Evine alacağı, uydu alıcısının özelliklerine göre, kendi ilgisi doğrultusunda, özel şifreli kanalları izleyebilecektir (Lig TV aboneliği, D-smart özel içerik yayınları ve interaktif uygulamaları, Hotbird uydusundan +18 yetişkin kanalları abonelikleri gibi).
-Dairenin,ayrıca çanak anteni taktırmasına gerek kalmayacaktır.

9 -) Apartman yönetimi ne kazanacaktır?

- Binanın dış cephesini ve çatısını yıpranmaktan kurtaracaktır.
- Anten montajları yüzünden, dairelerin birbirleri ve yönetim ile oluşan husumetler de önleyecektir.
- Dairelere, digital uydu yayınlarından faydalanma fırsatını sunarak, hizmet götürmüş olacaktır.

- Kapı önüne konulacak kamera ile bina sakinleri zile kimin bastığını görecek ve hırsızlık,çalıntı gibi olayların önüne geçilecektir.

10 -) Digital uydu alıcısı fiyatları ne kadardır?

Digital uydu alıcılarının fiyatları kalitesine,özelliğine ve kullanım amacına göre farklılık gösterir. 50 TL’den başlayan fiyatlar 500-600 TL lere kadar çıkabilir.

11 -) Uydu alıcılarını sizden temin edebilir miyiz ?

Digital uydu alıcılarını başka yerlerden alabileceğiniz gibi, firmamızdan da temin edebilirsiniz. Merkezi sistemini yaptığımız binalara uygun fiyatlarla uydu alıcıları vermekteyiz.

merkezi-uydu-sistemi

 bina-uydu-sistemleri
uydu-sistemi